21 Mayıs 1864 Büyük Kafkas Sürgünü Anma Programını Gerçekleştirildi

21 Mayıs 1864 Büyük Kafkas Sürgünü Anma Programını Gerçekleştirildi

Her yıl gününde ve yerinde ilkesi ile hareket eden Abhaz Dernekleri Federasyonu; 21 Mayıs Anma Etkinliklerini 155. yıl dönümünde, Kefken Babalı Sahilinde gerçekleştirdi. 

Derneklerimizin ve soydaşlarımızın yoğun katılımı ile gerçekleşen anma törenlerinde; Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Bakanı Beslan Dbar, Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya ve Genel Başkan Atanur Akhusba hazır bulundu. 
Ülke genelinde faaliyet gösteren 14 Abhaz Derneğimiz üyeleri ve Başkan'larının katılımları ile gerçekleşen anma törenleri; Sayın Bakan Beslan Dbar, Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Vadim Haraziya ve Genel Başkan Atanur Akhusba'nın konuşmaları ile başladı. Ardından
sürgünde kaybettiklerimiz anısına Karadeniz'e karanfil bırakıldı. 
Hocalarımız tarafından okunan Kur'an-ı Kerim sonrasında topluca iftar yapıldı. 
Programın finalinde; sürgün yıllarındaki karanlık geceleri bir daha yaşamamak ve atalarımıza kendi huzurlarında  kültürlerine sahip çıktığımızı ve ışığımızın hala dünyayı aydınlattığını göstermek adına Nart Ateşi yakıldı.

Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak, bir daha hiçbir halkın böylesi büyük acılara maruz kalmamasını diliyoruz. 21 Mayıs Büyük Kafkas Sürgünü'nü asla unutmayacağız ve unutturmayacağız.