Abhazfed Zonguldak'ta

Abhazfed Zonguldak'ta
Abhazfed Zonguldak'ta

Abhazfed Zonguldak'ta 

Abhaz Dernekleri Federasyonu Teşkilatlanma Sekreteri Bülent Peçliya, Basın ve Halkla İlişkiler Sekreteri Serdar Papba ve İstanbul Abhaz Derneği Başkan'ı Şamil Yaşba'dan oluşan heyet, Zonguldak İli Çaycuma İlçesi Saltukova Beldesi'ne bağlı Aşağı İhsaniye ve Yukarı İhsaniye Köylerine ziyaret düzenleyerek, o bölgede yaşayan soydaşlarımızla biraraya geldi.
Aşağı İhsaniye Köyü'ndeki tanışma ve yemek ikramı ile başlayan sohbette; federasyonumuz ve derneklerimizle ilgili bilgiler verildi. Teşkilatlanma Sekreteri Bülent Peçliya; örgütlü yaşamın gerekliliğini anlattı ve 'Abhazfed olarak nerede bir Abhaz var ise bizim ve toplumumuzun ona ihtiyacı var' dedi. 
Toplantıda söz alan Basın Sekreteri Serdar Papba ise; 'Abhaz Toplumu olarak birbirimizle ne kadar yakın ilişki içerisinde olursak, asimilasyona karşı verdiğimiz mücadeledeki başarı şansımızda o kadar artar' dedi. 
Çaycuma'lı Soydaşlarımız ise;  köylerin tarihleri ve bölgede bulunan sülaleler ile ilgili bilgiler verdiler. Şu ana dek diğer coğrafyalardaki Abhaz'dan biraz kopuk kaldıklarını fakat bundan sonra önceliklerinin bu konu olacağını belirtten kardeşlerimiz; gelecek nesillere kültürlerini miras bırakmak istediklerini söylediler. Federasyonumuzla tanışmaktan ve birlikte hareket etmekten mutluluk duyacaklarını belirtten kardeşlerimiz Abhazfed'in bu ziyaretini bir milat olarak kabul ettiklerini belirttiler.
Sohbetin ardından Yukarı İhsaniye Köyü Tarihi Mezarlığı'nı ziyaret eden heyet, büyük sürgünden hemen sonra kurulan ve içlerinde 1864 tarihli kabirlerinde bulunduğu mezarlıkta incelemelerde bulundu. İstanbul Abhaz Derneği Başkan'ı Şamil Yaşba; mezar taşlarının orjinaline zarar vermeden, daha okunabilir bir hale getiren teknikten bahsederek, soydaşlarımızın müsadesi ile mezar taşlarının bakımını üstlendi. 
Daha sonra Aşağı ve Yukarı İhsaniye Köylüleri ile Çaycuma Merkeze geçerek orada yerleşik bulunan soydaşlar ile tanışma ve söyleşi fırsatı bulan heyet, akşam saatlerinde Düzce'ye döndü. 
Abhaz Dernekleri Federasyonu olarak; Çaycuma'da yaşayan soydaşlarımıza, göstermiş oldukları ilgi, alaka ve samimi sohbetten dolayı teşekkür ediyoruz.