Abhazya Cumhuriyeti GDDK ve Eğitim Bakanlığı Bünyesinde Bir Sınav Yapıldı

Abhazya Cumhuriyeti GDDK ve Eğitim Bakanlığı Bünyesinde Bir Sınav Yapıldı
Abhazya Cumhuriyeti GDDK ve Eğitim Bakanlığı Bünyesinde Bir Sınav Yapıldı

Lisans eğitimini Türkiye'de yapmak isteyen Abhazya'lı öğrencilerimiz için bir sınav yapıldı. 

Öğrencilerimiz, Abhaz Dernekleri Federasyonu'nun girişimleri ile Türkiye üniversitelerinden alınan kontenjana yerleşmek için ter döktü.

Sınavı hazırlayan heyette bulunan Abhazya Cumhuriyeti Eğitim ve Dil Politikası Bakanlığı Genel Daire Başkanı Astanda Çolokua; soruların bilgi ve yoruma dayalı olduğunu ve güvenilirlik-geçerlilik sonuçlarının çok yüksek olduğunu belirtti. 

Sınavla ilgili bilgiler veren Abhazya Cumhuriyeti Geri Dönüş Devlet Komitesi Başkanı Sayın Vadim Haraziya; öğrencilere, üstün yönlerini ortaya çıkaracak bir sınav hazırlandığını belirti. Haraziya; öğrencileri yetkinliklerine uygun bölümlere yerleştirmek istediklerini ve bunu yaparkende Abhazya'nın yakın ve uzak gelecekte ihtiyacı olan meslek dallarını gözettiklerini belirtti.

Başkan Yardımcısı Astamur Bagataliya ise; kendisininde Türkiyede okuduğunu belirterek, bu sınavın gençlerimiz için çok önemli olduğunu vurguladı. Gençlerin bu sınavı büyük bir şans olarak görmesi gerektiğini belirten Bagataliya; 'sınavda başarılı olarak Türkiye'de okumaya hak kazanan öğrencilerin mezun olduktan sonra Abhazya'ya dönerek vatan için büyük hizmetler yapacaklarına şüphem yok' dedi. 

Ülkemizdeki üniversitelerde kendi yetkinliklerine uygun bölümlere yerleşecek olan öğrencilerimize şimdiden başarılar diliyoruz.