Amina Aşuba'nın Türkiye'deki Tedavisi Tamamlandı

Amina Aşuba'nın Türkiye'deki Tedavisi Tamamlandı

9 Eylül 2020 tarihinde, beyin tümörü teşhisi ile Türkiye'ye getirilen ve Ankara Şehir Hastanesinde tedavisine başlanan 19 yaşındaki Amina Aşıpha, uygulanan tedavilerin ardından bugün sabah saatlerinde ambulans ile Sarp Sınır Kapısına uğurladı. 

Genç kardeşimiz sınıra vardığında, kendisini orada bekleyen Abhazya Sağlık Bakanlığı'na bağlı ambulans ile evine götürülecektir. 

Ankara'da kaldığı sürede, radyolojik anlamda tüm çekimleri yapılan ve çeşitli profesörlerin önerileri sonucu, 12 seans ışın tedavisi alan Amina Aşuba bir nebzede olsa iyileşmiştir.

Amina ışın tedavisinin tamamlandığı şu andan itibaren 2. tedavisine dek bitkisel ilaçlar kullanacaktır 

Yaklasık 1 ay sonra Soçi'de MR çektirecek olan kardeşimizin tedavisine, Türkiye'deki doktorlarının görüşleri alınarak devam edilecektir.

 Bildiğiniz üzere Amina Aşıpha; Federasyonumuzun girişimleri sonucu, T.C. Tiflis Büyükelçiliği organizasyonu ile Sarp Sınır Kapısına getirilmiş, ardından Artvin İl Sağlık Müdürlüğü'ne bağlı ambulansla Ankara Şehir Hastanesi'ne ulaşmıştı.

Kıymetli kızımızın Türkiye'ye getirilesinde, tüm tedavi sürecinde ve dönüşünde bizlerden yardımını esirgemeyen; T.C. Dışişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı'na, T.C. Tiflis Büyükelçiliği'ne ve Eskişehir Milletvekili Sayın Harun Karacan'a çok teşekkür ediyoruz. 

Yine süreç boyunca elindeki tüm imkanları kızımız için seferber eden; Eskişehir Abhaz Derneği Başkanı Turgay Aşba ve Ankara Abhaz Derneği Baskani Mehmet Ali Dohma'ya ve maddi manevi desteğini eksik etmeyen siz değerli kamuoyuna teşekkür ederiz.