Antalya Abhaz Kültür Derneği Ziyaretleri!

Antalya Abhaz Kültür Derneği Ziyaretleri!

Antalya Abhaz Kültür Derneği Heyeti Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen Ve Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü’yü Ziyaret Etti.

Antalya Abhaz Kültür Derneği Ziyaretleri!

Antalya Abhaz Kültür Derneği, kurucu heyeti, kuruluş çalışmaları sonrasında, Antalya’daki resmi kurumları ziyaret etmeye başladı. Antalya Abhaz Kültür Derneği Kurucu Başkanı Şamil Gümüş (Maharia) başkanlığındaki kurucu heyet, Konyaaltı ve Kepez Belediye başkanlarını ziyaret etti.

Konyaaltı Belediye Başkanı Sayın Semih Esen ile yapılan samimi görüşmede, kendisi de Kafkas kökenli olan, Sayın Semih Esen, Antalya Abhaz Kültür Derneği heyetine, elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyleyerek çalışmalarında başarılar diledi. Başkan Şamil Gümüş, Semih Esen’e, derneğin plaketini sunarak teşekkürlerini belirtti.

Konyaaltı Belediye Başkanı Sn. Semih Esen’de heyet üyeleri adına heyet üyeleri içerisinde en yaşlı olarak bulunan Servet Tarcan’a (Atarba) Kafkas kaması hediye etti.

Antalya Abhaz Kültür Derneği heyeti daha sonra Kepez belediyesine giderek, belediye başkanı Hakan Tütüncü ile görüştü. Görüşme sırasında, Sayın Tütüncü örgütlü çalışmanın önemine vurgu yaparak, Antalya’da bulunan Abhaz diasporasının bu örgütlü çalışmasına desteğe hazır olduğunu belirterek çalışmalarında başarılar diledi.

Şamil Gümüş’de Sayın. Hakan Tütüncü’ye göstermiş olduğu ilgi ve destekten dolayı teşekkür ederek, özellikle 1999 depremi sonrasında Adapazarı, Düzce ve İzmit bölgesinde yaşayan Abhaz kökenlilerin, kendi dillerini ve kültürlerini korumak amacıyla örgütlenmeyi başlattıklarını ve ileride yapacakları kültürel etkinliklere kendisini davet etti.

Heyet üyelerinden Fatih Atan (Atanba),  yazmış olduğu, “08/08/2008 Güney Osetya Katliamı” ve “Suriye’deki Abhaz – Adıge Diasporası” adlı kitaplarını hediye etti. Hakan Tütüncü’de, Antalya Abhaz Kültür Derneği tarafından düzenlenecek olan etkinliklere seve seve katılacağını ve elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi.

Antalya Kepez ve Konyaaltı Belediye Başkanlılarını ziyaret eden Antalya Abhaz Kültür Derneği Kurucu Başkanı Sayın Şamil Gümüş Mahariya, Başkanlığındaki heyete Servet Tarcan Tarba, Fatih Atan Atanba, Kerim Canbulat Anna, İlker Zafer Açiyba, Barış Atik Katsia, Derya Uygun Taripha, Setenay Zımba Arzınıpha, Aşkın Argun Argunipha,  Kerim Canbulat Anba katıldılar.