Başkan Özlü Federasyon Temsilcileriyle Bir Araya Geldi

Başkan Özlü Federasyon Temsilcileriyle Bir Araya Geldi
Başkan Özlü Federasyon Temsilcileriyle Bir Araya Geldi

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün özel bir Tv kanalında yaptığı konuşmada, Kafkas ve Balkan kökenli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Osmanlı İmparatorluğu'nun dağılma döneminde yurtlarını terk etmek zorunda kalmalarını " kaçtı" ve " sığındı" gibi sözlerle anlatması, bizleri üzmüştür.

Düzce’de faaliyet gösteren Düzce Abhaz Kültür Derneği ile Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanları ile birlikte Düzce Belediye Başkanı Sayın  Faruk Özlü  makamında ziyaret edilerek üzüntülerimiz dile getirildi. Yaptığımız görüşme sonrası basın açıklaması yapan Sayın Özlü, “

Yanlış anlaşılmama sebep oldu. Maksadım Hassasiyet oluşturan kelimeyi bu manada kullandığımın bilinmesini ve kamuoyunun bir kısmındaki anlaşılma seklini düzeltmek isterim. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum.” Dedi.

BAŞKAN ÖZLÜ  FEDERASYON TEMSİLCİLERİYLE BİR ARAYA GELDİ

ABHAZ Dernekleri Federasyonu (ABHAZFED) Genel Başkan Murat Gümüş ile Kafkas Dernekleri Federasyonu  (KAFFED)Genel Başkanı Prof. Dr. Ümit Dinçer'in yaptığı istişareler sonucunda,  Düzce ABHAZ Kültür Derneği Başkanı İlhan Kıymet, Düzce ADİGE Kültür Derneği Başkanı Murat Seyok'un da katıldığı toplantıda Başkan Faruk Özlü ile bir araya gelmelerinin ve konu üzerine görüşmelerinin ardından Başkan Özlü şu açıklamayı yaptı;

"Bir TV kanalında yaptığım konuşmada Düzce’de yaşayan hemşerilerimizin büyük bir kısmının Osmanlı'nın son dönemlerinde ve Cumhuriyetimizin ilk yıllarında göç yoluyla geldiklerini vurgulamak istedim.

Konuşmam esnasında hassasiyet oluşturan kaçma vurgusunu esasen "zorla göç ettirme, zulüm görme ve sürgün edilme" şeklindeki gerçeğin halkımıza anlatılması adına kullandım.

Hassasiyet oluşturan kelimeyi bu manada kullandığımın bilinmesini ve kamuoyunun bir kısmındaki anlaşılma seklini düzeltmek isterim. Başka anlamlar yüklenmemesini, hassasiyetle istirham ediyorum.

Düzce kardeşliğin ve hoşgörünün örnek şehridir. Bunu Düzce’mizin zenginliği olarak görüyoruz. Düzce’de yaşayan her bir insan, kökeni ve mezhebi ne olursa benim kardeşimdir"

Başkan Faruk Özlü'nün açıklamaları sonrasında,  Abhaz ve Kafkas Kültür Dernekleri, " Sayın Başkan Faruk Özlü'nün göstermiş olduğu hassasiyetten dolayı Diasporamız adına kendisine teşekkür ediyoruz." şeklinde açıklamada bulundular.

 

ABHAZFED GENEL BAŞKANI                                 KAFFED GENEL BAŞKANI

MURAT GÜMÜŞ                                                    PROF.DR. ÜMİT DİNÇER