Kamuoyunun bilgisine.

Kamuoyunun bilgisine.

Kamuoyunun bilgisine.

Abhazya Cumhuriyeti yetkilileri Abhazfed Genel Başkanı Murat Gümüş Mahariya'yı telefon ile arayarak kamuoyunu meşgul eden Pitsunda'daki arazi satışı ile ilgili Abhazfed'in düşüncelerini sormuş, bu soru üzerine Yönetim kurulumuzu temsilen Genel Başkan Maharia Murat Gümüş'ce aşağıda paylaşılan cevap, video kaydı olarak kendilerine gönderilmiştir.

Kamuoyunun bilgisine sunarız.

Abhaz Dernekleri Federasyonu

 

"Türkiye’deki Abhaz diasporası adına, Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu olarak hepinizi saygıyla selamlıyoruz.

Gündemi meşgul eden ve tartışmalara yol açan Pitsunda’daki arazi meselesi tarafımızca titizlikle takip edilmektedir. Konuyla alakalı olarak Abhazya Cumhuriyetinin tüm ilgili ve yetkili birimleriyle görüşülmüştür.

Bu görüşme neticesinde Abhazya Cumhuriyeti anayasasının, toprak satışına izin vermediği ve söylentilerin, spekülasyonların tamamen asılsız olduğu ifade edilmiştir.

Bu tür söylemlerin ve hareketlerin, Abhazya Cumhuriyeti Devleti kurumlarını ve halkımızın iç barışını zedelediği görüşündeyiz.

Bu konuyla alakalı olarak Abhazya cumhuriyeti devletinin resmi kurumlarının ve parlamentosunun açıklamalara itibar edilmesinin daha doğru olduğu kanaatindeyiz.

Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan Abhaz diasporası olarak bu hassas konu hakkında Abhazya Cumhuriyeti anayasası, ve parlamento hükümlerine harfiyen uyulması arzusunda ve kanaatinde olduğumuzu beyan ve ilan ederiz.

Gelinen noktada konunun yarattığı huzursuzluğun devlet aklına güven ve diyalog ile çözülmesi gerektiğini özellikle ifade etmek isteriz."