Süreyya Çaha Abhazya'dan Bildirdi

Süreyya Çaha Abhazya'dan Bildirdi

Abhaz Dernekleri Federasyonu Yönetim Kurulu Üyesi ve Abhazya Temsilcisi Süreyya Çaha Abhazya'daki Gelişmeleri Bildirdi 

Edinilen bilgiye göre; 
sabah saatlerinden itibaren Sohum Özgürlük Meydanı'nda toplanmaya başlayan vatandaşlar, saat 17:00 sularında ciddi bir kalabalığa ulaşarak; Parlomentoya bir kez daha, BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesinin 20. Maddesinin kabulu konusunda çağrıda bulundu. 

Öğlen saatlerinde Abhaz Dernekleri Federasyonu'nun destek mektubunu eylemcilere ileten Süreyya Çaha, daha sonra başlatılan imza kampanyasına Abhazfed adına bireysel olarak imza attı. 

Apsnypres'den edinilen bilgiye göre ise;  gelişmelerin ardından Cumhurbaşkanı Vekili Sayın Valery Bganba, Dışişleri Bakanı Daur Kove ile bir toplantı düzenledi.
Yapılan toplantıda, Abhazya'nın Birleşmiş Milletler Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesine katılımıyla ilgili konu görüşüldü. 

Bganba; imzalanacak belge ile sözleşmeye katılan ülkelerde sadece bireysel değil, tüm demokratik kurumları ve etik değerleri hukukun üstünlüğü kapsamında geliştirmeyi amaçladığını belirtti ve "sözleşme ile yolsuzluğun önlenmesi, hakimlerin dürüstlüğü ve yargıya güven, muhasebe ve denetim standartlarının güçlendirilmesi, yargı mensuplarının, resmi ve sivil toplum unsurlarının yolsuzluğun önlenmesi ve yolsuzlukla mücadele çalışmalarına katılması konusunun düzenlenmesini önemsiyoruz" şeklinde konuştu.

Toplantının ardından Bganba, Dışişleri Bakanı Kove'ye, Abhazya'nın 31 Ekim 2003 tarihli BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'ne katılımına ilişkin bir tasarı hazırlanması talimatını verdi.
Önümüzdeki günlerde Dışişleri Bakanlığı hazırlanacak bir tasarının Abhazya Parlamentosu'na gönderileceği bildirildi.