Tarihte Kara Bir Leke  14 Ağustos 1992

Tarihte Kara Bir Leke      14 Ağustos 1992

14 Ağustos 1992'de sabahın erken saatlerinde, Gürcistan Devlet Konseyinin askerleri, demiryolunu koruma bahanesiyle, Gürcü-Abhaz sınırını İngur nehrinden geçerek Gal-Sukhum karayolu boyunca Abhazya'ya doğru ilerlemeye başladılar. Abhaz ulusunun soykırımını hedefleyen, 413 gün sürecek olan kanlı savaş böylelikle başlamış oldu.

'100.000 Abhaz'ı öldürmek için 100.000 Gürcü’yü feda ederim' zihniyeti ile bundan 29 yıl önce Faşist Gürcistan Yönetimine bağlı birlikler, Abhazya’yı işgale yeltendiler.

413 gün süren kanlı savaş sonunda Abhaz Halkı 30 Eylül 1993 günü zaferini tüm dünya’ya ilan etti.

Ancak bu kara dönemde halkımız ve  yardımımıza koşan kardeşlerimiz çok  değerli evlatlarını yitirdiler.   Kendilerinden hala haber alınamayan kayıplar verdiler. Savaş toplumda derin acılar ve yaralar bıraktı. 

Faşist Gürcistan Yönetimini istilacı ve soykırımcı tutumundan ötürü kınıyoruz. Kendilerini; tarihleri ile yüzleşmeye ve emperyalist politikalardan vazgeçerek kadim komşumuz olan Gürcistan Halkı'nın sesine kulak vermeye davet ediyoruz.  

Abhazya'nın bağımsızlığı, kültürümüzün ve tarihimizin devamı için toprağa düşen, Büyük Komutan Vladislav Ardzınba liderliğinde halkını yaşatmak için gözlerini kırpmadan ölüme giden şehit ve gazilerimizi  saygıyla anıyoruz.