Teşekkürler Muhittin Yüksel Malahua-Lak’uba

Teşekkürler Muhittin Yüksel Malahua-Lak’uba

Muhittin Yüksel Malahua-Lak’uba

1947 yılında Kayseri Pınarbaşı Yelhuye (Yukarı Borandere) köyünde doğdu. İlkokulun ilk üç sınıfını köyünde, son iki sınıfını da Kayseri Kadı Burhanettin İlkokulunda okudu. Orta öğrenimini Kayseri Lisesinde tamamladı. 1966 da Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi ne girdi 1970 de mezun oldu. 42 yıl ortaöğretim kurumlarında eğitim ve öğretimin çeşitli kademelerinde görev yaptıktan sonra 2012 yılında emekli oldu.

Apsua-Aşua-Aşkarua-Adıgece-Türkçe karşılaştırmalı sözlüğünü ve Aşua-Aşkarua diyalekti-Türkçe öyküler kitabını yazıp okuyucuya sunan Sayın Malahua-Lak’uba Muhittin YÜKSEL Nart ve Berkuk adlarında iki oğul babasıdır. Eşi Pembe Hanım 2020 yılında vefat etmiştir.

Diasporada bir ilk sayılabilecek Apsua-Aşua-Aşkarua-Adıgece-Türkçe karşılaştırmalı sözlüğünü ve Aşua-Aşkarua diyalekti-Türkçe öyküler kitabını anadilimizin yaşatılması için çaba sarf edenlerin kullanımına sunan eğitimci Muhittin Yüksel Kayseri il merkezinde yaşamını sürdürmektedir.

Sözlük, 5000 kelime ve kelime grubu içermekte olup, özellikle Abaza diyalektlerinin birbirleriyle ve Adıge diliyle karşılaştırılması konusunda önemli bir kaynak olarak değerlendirildi. Her iki kitabın yeterli sayıda nüshaları derneklerimize ve anavatandaki Abaza sivil toplum örgütlerine ulaştırıldı.

Anadilimize çok değerli katkılar sunacağı şüphesiz olan bu değerli çalışmalarından dolayı Sayın Muhittin Yüksel’i yürekten tebrik ediyor, toplumumuz adına şükranlarımızı sunarız.

Abhaz Dernekleri Federasyonu