Vatan Partisi Abhazya Heyetini Ağırladı

Vatan Partisi Abhazya Heyetini Ağırladı
Vatan Partisi Abhazya Heyetini Ağırladı

Abhazya Parlemento Başkanı Sayın Valery Kvarchiya, iki yıl önce Abhazya'ya Parlementosu'nu ziyaret eden Vatan Partisi Genel Başkanı Sayın Doğu Perinçek'e iadei ziyarette bulundu. 

Sayın Valery Kvarçhiya  beraberindeki Parlemento üyesi milletvekilleri ve Vatan Partisi heyeti, İstanbul'da basına açık bir toplantı gerçekleştirdi.

Ulusal Kanal'dan canlı yayınlanan toplantıya KKTC'nin merhum Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın gezici büyükelçisi Sayın Hüseyin Macit Yusuf, Abhazfed Genel Başkanı Sayın Murat Mahariya, Abhazya Türkiye Tam Yetkili Temsilcisi Sayın İbrahim Avidzba, Abhazfed Denetleme Kurulu Başkanı Sayın Atanur Akhusba, Ak Parti MKYK eski üyesi Sayın Ethem Sancak ve birçok gazeteci katıldı.

Toplantıda Genel Başkan Perinçek; Abhazya'nın Türkiye için önemini bir kez daha vurgulayarak, ABD 'nin Yunanistan'da yaptığı askeri yığınağın asıl hedefinin Türkiye olduğunu ve bu bağlamda Abhazya'nın Türkiye için önemli bir coğrafya olduğunu söyledi.

Toplantıda Sayın Kvarchiya; 19.yüzyildaki savaşlar neticesinde Abhazya'nın  nufusunun büyük bir kısmının göç etmek durumunda kaldığını ve bu göçler esnasında Türkiye'nin kardeşlerine kucak açtığını belirtti.
Her iki milletinde yüzyıllardır ilişki halinde olduğunu söyleyen Kvarchiya; Türkiye'nin, Abhazya ve Gürcistan arasında eşit birer ülke olarak arabulucu rol üstlenebileceğini , Abhazya'nın bugünkü durumundan geri dönmesinin mümkün olmadığını, bu gerçek gözönünde bulundurularak çözüm yollunun bulunması gerektiğini söyledi.

Heyetler daha sonra Sayın Perinçek'in Kvarchiya onuruna verdiği yemeğe katıldı.