Vatan Partisi Heyetini Konuk Ettik

Vatan Partisi Heyetini Konuk Ettik

Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ve heyetinin geçtiğimiz günlerde Abhazya'ya yaptığı ziyaretin ardından Vatan Partisi İstanbul İl Başkanı Cem Dikmen, 

İl Genel Sekreteri Erdoğan Aslanoğlu ve Yıldız Kuazıpha; 25.12.2019 Çarşamba akşamı Federasyonumuza bir ziyaret gerçekleştirdi. 

 

Oldukça samimi geçen görüşmelerde; Karadeniz'in dostluk ve barış denizi olması gerektiği, bölgede bulunan birbirine komşu devletlerin iyi ilişkiler kurarak, komşularının çıkarlarını gözetmeleri gerektiği vurgulandı.

 

Abhazfed Genel Başkanı Atanur Akhusba, Abhazya ve Türkiye'nin tarihi yakınlığına ve akrabalığına değinirken, Abhazya'da 12 nesildir yaşayan Türk toplulukların varlığına dikkat çekerek, 'Abhazya sadece Abhazların değil, Türkiyede yaşayan 8 milyon Kuzey Kafkasyalı ile birlikte Türklerinde atavatanıdır' dedi. 

Türkiye'nin en önemli kültür mozaiklerinden biri olan Abhazların, yaşadıkları tüm ülkelerde vatanseverlikleri ile anıldıklarını, Osmanlı Devleti ve Türkiye Cumhuriyeti Tarihinde; Yemen'de, Sarıkamış 'ta, Libya'da, Balkan, Çanakkale ve Kurtuluş Savaşlarında bu ülke için kahramanca savaşarak şehit olduklarını söyleyen Akhusba, Abhazya'da yaşayan Türkler'inde 1992'de Faşist Tiflis Yönetiminin başlattığı savaşta Abhazya Ordusu ile hareket ederek, anavatanlarını savunduğunu belirtti. 

Sözlerine; Abhazların kardeş Gürcü Halkıyla hiç bir problemi olmadığını, aksine akrabalık bağları olduğunu söyleyerek devam eden Akhusba, Tiflis Yönetiminin emperyalist güçlere maşa olarak Abhazya'ya düşmanlık ettiğini vurguladı. 

 

Abhazfed heyetinin, Abhazya Tarihi, coğrafi konumu ve Türkiye Abhaz Diasporası ile ilgili verdiği detaylı bilgilerden sonra söz alan İstanbul İl Başkanı Cem Dikmen; tarihi ve kültürel olarak etle tırnak gibi olan Abhazya ve Anadolu insanının bugün kucaklaşması gerektiğini belirterek, Türkiye'nin Abhazya'yı mutlaka tanıması gerektiğini söyledi. 

Karadenize en uzun kıyısı olan Türkiye, Rusya ve Abhazya'nın bölge barışı için mutlaka ortak hareket etmesi gerektigi belirten Dikmen , yakın gelecekte bölgedeki tüm devletlerin ticareti doğu eksenli yapacakları vurguladı. 

Batılı emperyalist güçlerin Karadeniz'i barış denizi olmaktan çıkarıp, kendi emelleri doğrultusunda karıştırmak niyetinde olduğunu söyleyen Başkan Dikmen, 'bölgede huzuru sağlamak bizim elimizde, bunun için çaba göstereceğiz' dedi. 

 

Vatan Partisi Heyeti; Abhazya'nın jeo-politik konumu, doğal limanları ve doğu ticaret yolları üzerinde bulunan toprakları göz önüne alındığında, Türkiyenin Abhazya ile iyi ilişkiler kurmasının elzem olduğunu belirtilirken, federasyonumuzun Abhazya'nın önce Türkiye daha sonrada dünya devletleri tarafından tanınması çalışmalarında ellerinden gelen tüm imkanlarla destek olacaklarını belirtti.